Eva & Adele

Narozeny „v budoucnosti“, žijí v Berlíně

Eva & Adele nechybí na žádné významnější kulturní akci. Jsou stále spolu, identicky oblečené, holohlavé, nápadně nalíčené. Většinou je zastihnete v rozhovoru s nějakou důležitou osobností kulturního života – jsou přátelské a komunikativní. Samozvané „Hermaphrodite Twins from the Future“ sledujeme také v sérii autoportrétů „Futuring Company“ – přirozeně, bok po boku, ve stejně křiklavých barvách jako jejich make-up. Umění a život se u nich nemohou prolínat více. Když jdou do města, tak jedině ve dvou, jako Eva & Adele – aby je lidé poznali, aby byly uměním a aby je vytvářely. „Dílo Eva & Adele bazíruje na obraze, který svojí sounáležitostí a vyumělkovaným zevnějškem navenek zprostředkováváme,“ říká tento umělecký pár, který obecně mluví jedním hlasem. Kde se Eva & Adele objeví, lidé tasí fotoaparáty, a tak vznikají další fotografie.

Tyto amatérské i profesionální snímky dále zpracovávají v souborných dílech „Cum“ a „Mediaplastic“, v diapozitivy či malbu, a uvádějí je tak do jimi stvořeného oběhu umění.

Vzhledem k tomu, že Eva & Adele nevystupují jako soukromé osoby a ani se o sobě v tomto smyslu nevyjadřují (činí tak, jen když mluví o svých tělesných mírách, jak je to konečně obvyklé u každého uměleckého díla), jsou na rozdíl od uměleckého páru Gilbert & George, který sám sebe označuje za „living sculptures“, představitelné výlučně jako umělecké bytosti. Dle vlastních slov nemají žádnou minulost, nýbrž přicházejí z budoucnosti. Nerozhodují se pro žádné pohlaví. Existují jen dohromady. Milují se. Svými zásadami otřásají nejen uměleckými kategoriemi, jako je dílo, autorství či umělecká biografie, ale také kategoriemi politickými a sociologickými.

Od svatby v roce 1991 spolu Eva & Adele žijí a dělají umění. Ve videu „Bell Brides“ z roku 2004 se zabývají tím, co si samy předsevzaly – celoživotním závazkem. Více než hodinu vedle sebe v kostýmu nevěst strnule stojí čelem ke kameře. A pěkně se u toho zpotí.

CORA WASCHKE