Erik van Lieshout

Narozen 1968 v Deurne v Nizozemsku, žije v Rotterdamu

Klíčovým tématem děl Erika van Lieshouta je trapnost. Vyvolávat trapné situace, mluvit o věcech, o nichž nikdo mluvit nechce, rozebírat vztahy, které bolí, nebo třeba nabádat čínskou dívku, aby vyslovila slovo feminismus – to všechno dokumentují jeho filmy, to vše Erik van Lieshout přivádí jejich prostřednictvím do výstavních síní. A je-li trapně divákům při sledování těchto filmů, ve chráněných prostorách muzea, jak se teprve museli cítit jejich aktéři, jimiž jsou příslušníci Lieshoutovy rodiny, jeho přátelé, cizinci, homosexuálové, rasisté, narkomani, postižení a všelijací blázni. To, co se před kamerou děje, není vždy politicky korektní, jenže o to přece jde: vrhnout se bez studu a bez zábran do proudu života. Ztratit kontrolu, překonat strach, a to tím spíše, čím silnější má člověk potřebu – a Lieshout sám na to prý trpí – mít všechno pod kontrolou. Aby však nedošlo k omylu: tyto filmy rozhodně nejsou žádnými autentickými dokumenty, které by vznikaly bez jakéhokoli zásahu. Jsou to rafinované, umně sestříhané konstrukty, pohybující se kdesi mezi narací a svědectvím, mezi zinscenovanými okamžiky a reálným děním.

Erik van Lieshout, vycházející z hiphopové scény sociálně problematických oblastí holandských velkoměst, obrací na začátku své tvorby pozornost k otázce vlastní identity. A čím začíná? Až naivně se po freudovském vzoru pouští do analýzy svého vztahu k dominantní matce. Ve filmu „Up“ (Nahoru) z roku 2005 se zmítá mezi pocity náklonnosti, nenávisti, strachu a nevraživosti a ani jeho hovory s psychoterapeutem tu nejsou žádným tabu. V roce 2009 vznikl film „Sex Is Sentimental“ (Sex je sentimentální): Lieshout se zamiluje do své asistentky, přičemž tato vášeň se začne střetávat s jeho vášní pro umění. Nastalý konflikt autor vyřeší po svém – učinil jej obsahem dalšího trapného filmu.

Méně „trapný“, a přesto vtipnější je tento aktivista, když se zabývá otázkou konzumu. Do svého online obchodu láká zákazníky nápisem „Buy none/get none – Free“ (nic nekupuj/nic nepořizuj – buď volný). Jeho heslo zní: „Real luxury is buying nothing“ (Opravdový luxus znamená nic nekupovat). Své filmy doprovází Lieshout na výstavách divokými kresbami připomínajícími spíš čmáranice, pornografickými kolážemi a graficky upravenými nápisy, jimž se pří vší trapnosti nedá upřít jistá strhující intenzita.