Michael Nyman

Narozen 1944 v Londýně, žije v Londýně

S rostoucím významem současné popkultury charakteristické fúzemi všeho druhu je opomíjen vliv, který má na skladatele, umělce a umělecké směry klasická a tradiční hudba. Těsné propojení různých uměleckých disciplín přineslo ve 20. století řadu přesahů, křížení stylů a průnik avantgardy na vrchol popkultury.

Právě na tomto mnohostranném přístupu uplatňovaném soudobými hudebníky je založena tvorba Michaela Nymana. Kariéru si vybudoval a uznání získal díky širokému spektru značně odlišných projektů, žánrově se rozpínajících od oper, smyčcových kvartetů, sborů, symfonických skladeb a řady slavných soundtracků (k filmům Petera Greenawaye, Michaela Winterbottoma a Jane Campion) po spolupráci s dalšími hudebníky, jako například Damonem Albarnem a Flying Lizards. K jeho stěžejním aktivitám patří psaní libret, vystupování s hudebními skupinami, dirigování několika hudebních těles, muzikologický výzkum či psaní hudebních recenzí. V poslední době se věnuje i fotografii a točení filmů.

Michael Nyman působí jako hudební kritik, je rovněž autorem libreta k opeře „Down by the Greenwood Side“, oper „The Man Who Mistook His Wife for a Hat“ a „Facing Goya“, ale i hudby k baletním představením. I přes tento široký záběr se Nyman soustavně věnuje práci s vlastním uskupením Michael Nyman Band, v jehož nastudování vzniká většina jeho experimentálních a inovátorských skladeb.

V roce 2008 Nyman vydal knihu fotografií nazvanou „Sublime“. Tuto svou první knihu sestavil z bohatého fotografického a filmového archivu, z něhož vycházejí tzv. „náhodné práce“. Dále vytvořil věrný remake klasického díla Dziga Vertova „Man with a Movie Camera“ (Člověk s kamerou). Nymanova vizuální tvorba na poli fotografie i filmu byla vystavována nejrůznějšími veřejnými institucemi a vyústila ve spolupráci na projektech realizovaných s Mary Kelly, Brucem McLeanem a Kutluğem Atamanem. Nepřekvapí proto ani zájem Michaela Nymana o dílo Miroslava Tichého. Jako zanícený obdivovatel Tichého doprovodil klavírním koncertem projekci jeho fotografií, vyzdobil jeho díly svůj dům, ale dokonce uvažuje o opeře tematizující jeho život a tvorbu.