Pamela Rosenkranz

Narozena 1979 v Altdorfu ve Švýcarsku, žije v Curychu

Zdravé, pružné a voňavé tělo – takový je ideál dnešní západní civilizace. Celé houfy kosmetických firem se snaží za podpory reklamní mašinerie zavést tento ideál i do poslední venkovské chatrče. Mýdla, šampony a krémy, pilulky, zdravé a biologicky prověřené, kam oko dohlédne – a také očistné minerální vody, neboť o tělo je třeba pečovat i zevnitř. Neobejde se bez nich žádný časopis, žádný televizní přenos fotbalových utkání ani žádný billboard.

Právě tato představa, tento ideál a s ním spojený vizuální svět reklamy je terčem umění Pamely Rosenkranz. Její metoda je konceptuální, její výpovědi ostře ironické, až satirické. V sérii malých fotografií z roku 2010 („More Core“ /Na dřeň/) například předvádí barevné pilulky na zhubnutí, na uklidnění, ale i pro zvýšení výkonnosti – na tmavém pozadí září jako diamanty nebo vystupují z hluboké prázdnoty jako oko mimozemšťana. Pilulka, toto masové zboží, se sama stává fetišem. Vzpomeňme konečně, jak ji ve svých objektech po tisících vedle sebe seskupuje do estetických vzorů Damien Hirst.

V rámci série „Firm Being“ (Silné bytí) Rosenkranz vystavuje buď v aseptických vitrínách, nebo prostě jen na zemi plastové láhve s etiketami známých minerálních vod naplněné silikonovým pudrem tělové barvy. Tyto prezentace pak opatřuje nápisy jako např. „Untouched by Man. Until you drink it.“ (Člověkem nedotčeno. Dokud se nenapiješ.), které mají ironizovat reklamní slogany velikánů minerálních vod (v tomto případě slogan firmy Fiji, jindy třeba společnosti Evian).

Jindy zase tato umělkyně nechává lidská těla natřená barvou otisknout na fólii, plexisklo nebo do spandexu, elastické látky používané na výrobu plavek nebo kalhot na jogging. Otisky následně vystavuje jako velké abstraktní obrazy. Nepochybně tím navazuje na techniku známých „Anthropométries“ Yvese Kleina z 60. let minulého století, kdy tento tvůrce nechal nahé ženy pomalované šmolkově modrou barvou, aby se válely po plátnech. Jednu sérii otisků těl nazvala autorka „Anima Sana in Corpore Sano“ (Ve zdravém těle zdravý duch), tedy starým latinským příslovím, které pro svou reklamní kampaň využívá i firma Asics. Objekty a instalace Pamely Rosenkranz působí sterilně, chladně, až asepticky, a často zejí prázdnotou – tak jako zevnitř i zvenčí pročištěná, deodoranty ošetřená a ve fitness centrech utužená lidská těla.