Erwin Wurm

Narozen 1954 v Bruck an der Mur v Rakousku, žije ve Vídni

Už se vám někdy stalo, že vás po vstupu do výstavní síně vyzvali, abyste si vybrali tužku, gumu či tašku, pomeranč nebo banán a zapózovali s jedním z těchto předmětů nebo hned s několika najednou, a to pokud možno nezvykle – abyste si třeba strčili tužku do nosu, do ucha nebo schovali hlavu do tašky? Ne? Pak jste nejspíš nikdy nenavštívili výstavu jednoho z nejznámějších rakouských umělců Erwina Wurma. A tím jste přišli i o možnost nechat se v těchto podivných pózách vyfotografovat a vejít tak do dějin jako „One Minute Sculpture“ (Minutová socha).

Od konce 80. let minulého století experimentuje Wurm nejen se sebou – fotografie, na nichž se předvádí s tužkami v nose a v uších, s gumou v ústech, se zvětšovacími skly na očích či s banánem mezi nohama, jsou všeobecně známé –, ale i s publikem. Návštěvník jeho výstavy se ovšem nestává celebritou na patnáct minut, jak si to představoval Andy Warhol, nýbrž sochou na jednu minutu. Uměním může být přece všechno a kdokoli, jak hlásal německý umělec Joseph Beuys. A Wurm jako by se touto představou řídil. Avšak jeho skurilní, někdy až sarkastický způsob, jakým proměňuje všednost v umění, zároveň odhaluje směšnost této představy. Člověk s kýblem na ramenou nebo s hlavou v psí boudě – to má být umění?

Tématem Wurmovy tvorby je všednost a způsob, jímž se s ní vyrovnává, je humor: „Myslím si, že pravdy o společnosti a o lidské existenci lze vyjadřovat různými způsoby. Člověk nemusí být vždy smrtelně vážný. Sarkasmus a humor mohou pomoci vidět věci v růžovějších barvách.“ Humor považuje za zbraň proti neduhům naší společnosti – jako třeba proti nenasytnosti maloměšťáků. Proto nechává z jejich idolů, aut a domů, vyrábět obskurní modely, připomínající obtloustlá lidská těla, která se stávají plíživou hrozbou západní civilizaci, a zaplňuje jimi výstavní prostory: „Fat Car“ (Tlusté auto), jehož světla už nesvítí, protože jsou zakryta tukovými polštáři, nebo „Fat House“ (Tlustý dům), se zdmi zbytnělými tak, že se sotva vejdou pod střechu, a někdy i lidské postavy změněné ve valící se koule.

Wurm se stal velmi populárním v roce 2003, kdy svými „Minutovými sochami“ inspiroval videoklip známé hudební skupiny Red Hot Chili Peppers. Roku 2006 pak vzbudil značný rozruch, když během své výstavy ve vídeňském Museumsquartier připevnil na střechu muzea skutečný rodinný domek, ovšem podlahou vzhůru. A pak že to není umění!