Projekt „Artists for Tichy – Tichy for Artists“ (Umělci Tichému – Tichý umělcům) představí české veřejnosti sbírku současného mezinárodního umění, která vzniká výměnou uměleckých děl. Umělci z celého světa vyměnili své práce s nadací Tichy Ocean za fotografie Miroslava Tichého. Zakladatelem nadace je sběratel a podporovatel Tichého Roman Buxbaum.
„Jsem prorok rozpadu a pionýr chaosu, protože jen v chaosu vzniká něco nového.“
Miroslav Tichý
Sbírka nadace Tichy Ocean „Artists for Tichy – Tichy for Artists“ je založena na principu výměny. Umělci z celého světa vyměňují své práce za fotografie Miroslava Tichého (1926–2011), který sám myšlenku výměny inicioval. Když jej v roce 1992 v Kyjove navštívil rakouský malíř Arnulf Rainer, odmítl mu Tichý prodat byť jedinou ze svých prací, výměně se však nijak nebránil. Tak vznikla postupně rozsáhlá sbírka, která má jedno společné: Všechna vyměněná díla pocházejí od umělců, kteří obdivují nejen Tichého práci, ale také jeho osobní postoj, vyhýbající se veřejnému uznání a řídící se pouze obsesí a tvůrčí vůlí. Tichý se stal umělcem umělců.
Kurátor výstavy Zdenek Felix píše: „Výstava v GASKu přináší systematický přehled o současném stavu sbírky nadace Tichy Ocean a současně umožňuje soustředěný pohled na vývoj mezinárodního umění dneška. Zastoupeno je tu více než 100 umělců a umělkyň z Evropy a Ameriky, pracujících s různými médii včetně fotografií, instalací a konceptu operujících se slovním materiálem. Známá jména tu reprezentují Hans-Peter Feldmann a Thomas Ruff z Německa, Richard Prince, Lawrence Weiner a Alex Katz z USA, Fischli/Weiss ze Švýcarska, Araki a Hirakawa z Japonska, Christian Boltanski a Sophie Cale z Francie. Z českých autoru jsou zastoupeni Zbyněk Baladrán, Jiří David, Jitka Hanzlová, Krištof Kintera, Eva Koťátková, Jiří Kovanda, Helena van der Kraan, Dominik Lang a Václav Stratil. Jedná se bezpochyby o významný průřez uměním posledních třiceti let ve světovém meřítku.“
Výstavu doprovází rozsáhlá odborná publikace s texty kurátora Zdenka Felixe, autoru Bazona Brocka, Noemi Smolik, Cory Waschke a Romana Buxbauma. Každému umělci a umělkyni je věnována samostatná část, doprovázená vybranými reprodukcemi artefaktů. Tento česko-anglický katalog má sloužit jako svého druhu encyklopedie současného mezinárodního umění a zároveň jako průvodce výstavou.